Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejski Dom Kultury w Olsztynku Miejski Dom Kultury w Olsztynku

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku '12

Utworzono dnia 23.09.2012

"Dzisiaj w naszej wiosce dworskie dożynki,
Będą świeże chleby i pachnące szynki,
I plony przeróżne, co ziemia nam dała,
Będzie dziś świętować okolica cała!"

W niedzielę, 23 września, w wiejskiej scenerii zabytkowych chałup Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. Olsztynek gościł dożynki już po raz drugi. Organizatorem wojewódzkiego święta plonów był samorząd województwa. Natomiast Dom Kultury w Olsztynku jako współorganizator, był odpowiedzialny za całą oprawę artystyczną i logistykę imprezy.
Scenografią i kostiumami nawiązaliśmy do staropolskich dożynek dworskich, pod takim hasłem przygotowaliśmy też obrzęd dożynkowy.
W rolę ułanów i pięknych szlachcianek wcieliły się maluchy z olsztyneckiego przedszkola (pod kierownictwem pani Grażyny Nawackiej), a polonez w ich wykonaniu zachwycił publiczność i wzruszył do łez. Po przybyciu korowodu dożynkowego ze starostami i gospodarzem dożynek na czele, żeńcami i kilkudziesięcioma grupami wieńcowymi z całego województwa, Święto Plonów zainaugurowała uroczysta Msza Św. Dożynkowa, celebrowana przez Arcybiskupa Wojciecha Ziembę – Metropolitę Warmiń-skiego. "Dożynki we Dworze" - staropolski obrzęd dożynkowy, wykonały zespoły z domu kultury, z wręczeniem chleba przez starostę i starościnę gospodarzowi święta plonów. Potem część oficjalna, wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla rolnictwa", rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy...
W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kortowo, tradycyjny folklor rosyjski pokazali nasi goście z Kaliningradu (zespoły ludowe i soliści), świetną formę zaprezentował olsztynecki zespół folklorystyczny Śparogi. Natomiast zespoły Tabu i Crazy Daisy mogliśmy podziwiać, tym razem, w programie popularnych przebojów folkowych (np. „Skrzydlate ręce”, „Czerwone korale”, „Prawy do lewego”).
Skorzystać można było z innych atrakcji: stoiska gastronomiczne, prezentacja wieńców dożynkowych, prezentacja dawnych zawodów, atrakcje dla dzieci, alejka twórców ludowych, wystawa sprzętu rolniczego, stoiska firm związanych z rolnictwem, wioska rycerska Konwentu św. Piotra w Olsztynku, „piknik zbożowy” WMIR, plener malarski. Dom Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniach; przedszkolakom i ich wychowawczyniom, „Roztańczonym Nutkom” z Elgnówka, teatrowi „Maliny” z SP w Olsztynku, dyrekcji ZS w Olsztynku, pracownikom Skansenu... aby wam się darzyło i szczęściło!

GALERIA ZDJĘĆ: https://www.facebook.com/pg/Miejski-Dom-Kultury-w-Olsztynku-329787193706825/photos/?tab=album&album_id=493453317340211

Kalendarium

Grudzień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny